Rozhovor s Alenou Vitáskovou k oznámení kandidatury na prezidentku České republiky pro rok 2023

Letos v lednu jste oznámila, že budete kandidovat v prezidentských volbách, které budou v roce 2023. Uvedla jste v krátkém prohlášení, že se vyjádříte jak k programu, tak ke svému týmu, jakmile bude termín voleb vyhlášen. V prohlášení jste uvedla: „Miluji naši vlast“. To je vaše heslo do voleb?

„Miluji naši vlast“ je emoce, láska, pocit, vyznání. Je to národní cítění, úcta k lidem, našim předkům, kteří zde po staletí vytvářeli národní hodnoty. Sounáležitost se zemi, ve které jsem vyrůstala, žiji a chci, aby spokojeně žili naše děti, vnuci. „Miluji naši vlast“ rozhodně není heslo.

Když to není Vaše heslo, tak s čím půjdete do voleb. Nemám na mysli program. Ale to s čím do voleb půjdete byste nám mohla říci, nebo alespoň naznačit. A neodpovídejte otřepanou frázi. „Já nesmím ani naznačovat“. Tak prozradíte svým fanouškům něco?

Fanouškům a podporovatelům ráda sdělím něco dřív. Do prezidentské kampaně půjdu se svým životním krédem „Česko na prvním místě“. Doufám, že se většina našich občanů, podnikatelů s tím ztotožní. Že se nakonec bude líbit neokázalost kampaně a smysl mých kroků. Možná, že si někdo vzpomene, že dokonce jako předsedkyně ERÚ jsem začínala prezentace: „Národní zájmy nad evropskými a evropské nad světovými“. Měla jsem k tomu takový symbol, trojúhelník v národních barvách. Prostě je to ve mně celoživotně.

„Česko na prvním místě“ – to jste převzala heslo pana prezidenta Trampa v jeho prezidentských volbách. A jak víte, tak volby nevyhrál. Je dobré takové heslo pak používat v kampani?

Prvně. Je to modifikované heslo prezidenta Trumpa, kterým probouzel národní cítění. Jsem přesvědčena, že dobré věci se mají přebírat a po světě rozšiřovat. Pokud to bylo pro prezidenta Trumpa heslo, tak pro mě je to celoživotní krédo.

Osobně se domnívám, že ani pro něj to nebylo prázdné heslo, ale jeho životní postoj. Těžko se vám přebírá nebo hlásá to, co sám necítíte, čemu sám nevěříte. A národní cítění opravdu nemá každý. Pan prezident Trump ho má.

Naopak špatné věci by se měly utlumovat. Jako například „apetit“ k válčení a porobování národů. Je daleko složitější válečné konflikty zastavit a řešit mírovou cestou, než zahodit diplomacii při jejich vznikání a začít harašit zbraněmi.

„Česko na prvním místě“ není pro mě heslo, je to mé životní krédo. Je to filosofie, je to v širokém spektru pohled na život a priority, které máte. Ale to již jdeme hlouběji do volebního programu, loga, které s tím souvisí.

Kdyby naši politici měli alespoň špetku národního zájmu, prioritu Česko, tak nemáme nyní nejvyšší ceny energií ze všech zemí EÚ: Nekupujeme ruský plyn za násobky ceny z Německa a máme dlouhodobé kontrakty na levný plyn s Gazpromem, jako například Německo, Itálie, Francie, Maďarsko a další. Neprodáváme naši levnou elektrickou energii na burzu do Lipska a uspokojíme nejdříve naše spotřebitele touto levnou energií a pak teprve prodáme přebytky. Jako například Francie. Nevrháme národ do bídy, neharašíme zbraněmi a nevrháme naše děti do válečného konfliktu.

„Česko na prvním místě“ musí být v mysli každého, jen tak můžeme mít prosperující stát, ve kterém žijí lidé spokojeně a jsou hrdí na svoji vlast a většina z nich i na své politiky.