Jak oslavíte Den státnosti, nejvýznamnější svátek naší země 28. říjen? Před čtyřmi léty jste obdržela státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Budete letos mezi hosty ve Vladislavském sále při slavnostním ceremoniálu předávání státních vyznamenání?

Tento den slavím každoročně s pokorou a pýchou zároveň. Že jsme, že náš národ toho mnoho dokázal, že můžeme být hrdi na své předky. Dopoledne se většinou jdu poklonit k soše T. G. Masaryka. Večerních oslav na Hradě jsem se účastnila ještě za prezidentování pana prezidentka Václava Havla. Jestli si dobře pamatuji, tak s přestávkou (covidových opatření) každoročně.

Mezi hosty ve Vladislavském sále při předávání státních vyznamenání letos nebudu, nedostala jsem pozvánku. Předevčírem jsem dostala pozvánku na recepci. Nejsem rozhodnuta, zda se zúčastním.

Dáte přednost některé z plánovaných demonstrací, které proběhnou nejen v Praze? Jak se šíří nepodložené informace, tak jste byla pozvána panem Vrábelem na tribunu, abyste promluvila k demonstrantům.

Já jsem zásadně proti demonstracím, proti násilí, proti válkám. Jsem pacifistka. Byla jsem proti demonstracím, které pořádala před pár léty skupinka Milion chvilek. Nakonec se rozhádali a dle informací z médií snad dokonce zmizelo z účtu 6 miliónu korun. Údajně to měly být příspěvky nespokojených občanů na pořádání těchto demonstrací.

To, že jsou lidé nespokojeni, frustrování, že se obávají o svoji budoucnost, tomu rozumím a je mi stydnu za vládu, že nechce situaci řešit, nebo ji řeší nedostatečně. Jsem přesvědčena, že vláda, zákonodárci jsou jen zaměstnanci občanů. Tak by občanům, podnikatelům měli více naslouchat a jejich problémy prioritně řešit. Což se neděje.

Neodpověděla jste na to, zda jste byla pozvána na demonstraci a zda se zúčastníte?

Myslím si, že jsem odpověděla hned v první větě. Těchto demonstrací se nezúčastním. Pan Vrábel, nebo pan Havel jsou pro mě zcela nečitelní, já ty lidi neznám.

Připomíná mi to Milion chvilek v jiném kabátku. Pokud svolává demonstraci politická strana, hnutí, tak je to pro občany čitelné, co se chce. Ať to bylo „Občanské fórum“ v roce 1989, či SPD, Trikolora, PRO, ANO apod. Stále stojím o podporu občanů v mé případné prezidentské kampani, ale ne na vlně nereálných příslibů, populismu a hysterie z tribuny.  

Je mi líto, že místo pokojně trávených chvil o tomto významném svátku se naši občané musí u vlády, zákonodárců domáhat svých práv touto ponižující cestou. To je to, co mě opravdu z celého srdce bolí.

Takže nevidíte reálné, že bychom vás na některé z demonstrací na podiu viděli? Ani v prezidentské kampani s tím nepočítáte?

Až mě uvidíte na demonstracích hřímat z tribuny, tak věřte, to již bude opravdu s naší zemí moc ZLE. A já doufám, že to nenastane.